nieMAPA Łódź – galanta sprawa!

Co to jest nieMAPA i skąd się wzięła?

NieMAPA powstała w 2015 roku dzięki dwóm dziewczynom – Mamy Projekt. Dwie kreatywne młode mamy najpierw stworzyły nieMAPĘ Łodzi, potem na mapie nieMAP dla dzieci pojawiły się kolejne miasta. NieMAPA odróżnia się od klasycznej mapy tym, że jest współtworzona przez użytkownika. Ma miejsca do uzupełniania, rysowania i twórczości własnej. Zachęca dzieci do kreatywnego poznawania własnego miasta.

Teraz, po latach, autorki stworzyły kolejną galantą nieMAPĘ. Inspiracją do realizacji tego projektu były między innymi zmiany, które zaszły w Łodzi. Posunęły się tym razem o krok dalej i zorganizowały wystawę skierowaną przede wszystkim do dzieci. W odróżnieniu od klasycznych wystaw, tu jest kolorowo, zabawnie, można wszystkiego dotykać, można rysować, można nawet się położyć na podłodze. Przestrzeń jest przygotowana dla dzieci, jest im przyjazna i odpowiada ich potrzebom. Bo przecież może dziecko lubi budować z klocków na leżąco? Tutaj nikt im nie zwróci uwagi i nie powie, że nie wolno. W trakcie zabawy w prosty sposób poznaliśmy historię i kulturę miasta, jego zabytki, pomniki i wiele, wiele więcej

NieMAPA Łódź. Na tropie sztuki – wystawa w moim obiektywie

Wystawa nieMAPA Łódź. Na tropie sztuki mieści się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Białej Fabryce Geyera. Trwa do 16 grudnia 2018 roku, żeby na nią wejść, trzeba kupić bilet do Muzeum.

 

Biała Fabryka Geyera – przyznacie, że wygląda imponująco

 

Gdy dotrzemy do budynku D i dostaniemy się na trzecie piętro (schodami lub windą) – jesteśmy na miejscu. Najpierw poznajemy nazwy kilku łódzkich rzek i fabryk. Rzeki tworzą sieć na podłodze, a do każdej fabryki możemy zajrzeć przez specjalne „okulary” i zobaczyć co aktualnie się w nich dzieje – a dzieje się sporo. Obrazki przesuwają się w ramkach elektronicznych.

Przesuwamy się dalej – spotykamy się z architekturą łódzką. Mamy tu dużą kamienicę, do której możemy wejść, zapoznać się z detalami. Prawdziwą atrakcją dla dzieci jest stanowisko do budowania własnego miasta z papierowych modułów. Na zdjęciach stan przed i po wizycie dzieci. Najfajniejsze było oczywiście budowanie wysokich wieżowców. I burzenie ich ;)

Jednym z najpiękniejszych łódzkich podwórek jest Pasaż Róży – mieści się przy ul. Piotrkowskiej 3. Całe ściany są tam wyłożone mozaiką z luster. Na wystawie dzieci komponują własną mozaikę z lusterek – magnesów, by zobaczyć swoje niepowtarzalne odbicie.

Umiecie mówić po łódzku? Tu możecie poznać łódzkie słownictwo. Na ścianie jest gra – rozsypywanka, waszym zadaniem jest odnalezienie i zakreślenie jak najwięcej łodzianizmów, warto też pokusić się o próbę ułożenia najdłuższego zdania z użyciem wszystkich słów. Tuż obok zapoznacie się z jednym z najsłynniejszych łódzkich murali, „Madame Chicken” autorstwa ETAM Cru. Inspiracją do jego stworzenia był wiersz Juliana Tuwima „W aeroplanie”. Wiersz z łatwością znajdziecie w załączonej książce. Na ścianie, tablicy suchościeralnej, warto spróbować narysować własny mural :D

Idziemy dalej i kręcimy kołem fortuny. Przybieramy pozę postaci znajdującej się na fotografii – na wszystkich są łódzkie pomniki. Na kole jest ich tylko osiem, ale uwierzcie, że mamy ich w Łodzi całe mnóstwo. Całkiem malutkie i bardzo duże!

 

Łodziacy oprócz łodzianizmów mają własny alfabet. Jego autorem jest Władysław Strzemiński, wybitny artysta związany z Łodzią. Dla dzieci przygotowano kostki z literkami, mogą bawić się próbując ułożyć na przykład swoje imię. Albo wieżę.

Jest tu też przestrzeń warsztatowa – nas ugościło Big Bang Studio – dzieci uszyły własne Misiaki Łodziaki ze skrapetek. Prace wyszły prześliczne! Rodzice mogli w tym czasie odpoczywać lub pobawić się klockami. Co kto lubi ;)

Zmęczeni? Przysiadamy na poduszkach, robimy fotki na instastories czy fb:

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca!
Niemapa do pobrania tu – KLIK, lista miejsc, gdzie można ją kupić tu: KLIK.

I ostatni rzut okiem na wystawę. Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie, czy znacie niemapę? Byliście na wystawie?