Ekoeksperymentarium – wystawa w Łodzi

wpis w: Moje miasto, Relacje, Spotkania | 0

Temat ekologii to jeden z najgorętszych tematów dzisiejszych czasów – i nie dziwota. Zalewają nas tony śmieci i wcale nie trzeba zaglądać na dno oceanów – wystarczy przejść się po osiedlu i przyjrzeć trawnikom, w których zalegają setki niedopałków papierosów, z których toksyczne substancje wsiąkają w ziemię. Śmieci segregowane są źle, a powiedziałabym, że wręcz koszmarnie źle – na zdjęciu pojemnik na szkło spod mojego bloku. I tak dalej, temat rzeka.

Głęboko wierzę w to, że małe zmiany, które każdy z nas wprowadzi w swoich czterech ścianach mają niebagatelny wpływ na środowisko – nawet jeżeli nie widzimy spektakularnych efektów od razu, to uczymy prawidłowych nawyków nasze dzieci, a nasze drobne działania pomnożone przez nas wszystkich dadzą wspaniały efekt. W przyszłości. Bo na nas świat się nie kończy – mam nadzieję…

W miniony weekend miałam wielką przyjemność być na wystawie „Ekoeksperymentarium” w ramach Łódź Design Festival DOBRE ZYCIE. Wystawa  ma charakter edukacyjny i dedykowana jest dzieciom, ale również my, dorośli, dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o tym, jak być bardziej eko, oszczędzać pieniądze i zasoby. Wchodząc na wystawę, wchodzimy do specjalnie zaprojektowanego mieszkania Państwa Łaskotków, w którym wyeksponowane lub poukrywane w różnych miejscach ciekawostki i informacje. Wszystkiego oczywiście można dotykać!

Jest tu salon z piętnastoma radami dotyczącymi oszczędzania zasobów, m.in. ciepła i prądu. Czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby je znaleźć, bo są i pod dywanem, i pod łóżkiem – gwarantowana dobra zabawa dla dzieciaków. Wszystkich rad oczywiście nie pokażę, resztę znajdźcie sami :D

Sypialnia – to miejsce, w którym widzimy część zabałaganioną i minimalistyczną. Tu możesz zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy tyle rzeczy wokół siebie?? Zadanie dla dzieci polega na tym, by wyszukać rzeczy zbędne.

Łazienka. Wejdź tu i zadaj sobie pytanie – ile wody zużywasz pod prysznicem, ile przy myciu zębów?

Kuchnia. Tu dzieci i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat segregowania odpadów:

Jeżeli masz jakieś swoje ulubione sposoby na przykład na minimalizowanie ilości odpadów – napisz na kartce, podziel się z innymi! Jest i na to specjalne miejsce:

Temat, w którym jest bardzo wiele do zrobienia, to woda – a dokładnie picie wody butelkowanej zamiast wody z kranu. Przyznaję, że i ja mam jakiś opór przed piciem kranówki, ale nabyłam dzbanek z filtrem i pracuję nad zmianą złych nawyków. Ilość butelek, którą przynosi do domu trzyosobowa rodzina jest zastraszająca! A co potem z tym plastikiem? Zastanawiasz się czasem?

Zielona przestrzeń w domu – tu znajdziesz parę słów o roślinach, a przy okazji kącik, w którym możesz odpocząć:

I na koniec – wisienka na eko-torcie, czyli strefa warsztatowa. Tu nauczyliśmy się robić klej z mąki i kostki do wc! Są też przepisy na kolorowe lukry do ciastek, stawianie irokeza na cukier i zmywanie markera z blatu bez użycia detergentów. Zabawa była przednia!

Serdecznie polecam tu zajrzeć! Najlepiej oczywiście przyjechać ekologicznie, czyli autobusem, tramwajem lub rowerem :)
Adres: Art Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, wystawa trwa do 26 maja.

Autorkami wystawy są Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt.