Druga Mama

wpis w: Dziecko | 0

Już trzy miesiące zbieram się, by nacisnąć guzik „opublikuj”, ale kończy się moja zbiórka, zatem to ostatni dzwonek, by pokazać Wam Tulisiową część Fundacji Gajusz, na rzecz której tak bardzo chcę zebrać jak najwięcej kasy. Zapraszam:

Parę lat temu, któregoś wieczora, tuz przed snem, mój syn zapytał mnie

czy dziecko może mieć drugą mamę?

Zamurowało mnie. Po pierwsze – skąd u kilkulatka takie pytanie, a po drugie: jak mu to zgrabnie wyjaśnić?

Jak wyjaśnić kilkuletniemu dziecku nie burząc jego poczucia bezpieczeństwa, że czasami mama musi rozstać się z dzieckiem? Że nie może się nim zaopiekować? Że musiała podjąć taką cholernie trudną decyzję?!

Czasem my, dorosli, nie umiemy tego zrozumieć… Ale tak się dzieje.

Co 10 godzin w Polsce porzucane jest dziecko.  (klik)

Statystyki są przerażające. Bieda, bezdomność, przewlekła choroba matki lub dziecka już będącego w rodzinie, niechciana ciąża pozamałżeńska, samotność matki, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków – to najczęstsze powody tego, że dziecko zostaje samo… Ale jest w Łodzi takie miejsce jak Fundacja Gajusz. Tam nikt nikogo nie ocenia, trudne decyzje są szanowane, a rodzina jest otoczona opieką.

Procedury adopcyjne

Procedury adopcyjne trwają. A co się wtedy dzieje z dzieckiem? Jest umieszczane w Domu Dziecka, albo… w ośrodku preadopcyjnym, takim jak ten w Fundacji Gajusz. Szkraby do momentu skończenia 1. roku życia mają możliwość oczekiwania na nowych rodziców w ośrodku preadopcyjnym Tuli Luli w Gajuszu. Tam się dzieci otacza opieką lekarską, mają pokój do zabaw i ćwiczeń fizjoterapeutycznych, ale przede wszystkim są tulone, lulane, masowane po brzuszkach i stopkach, drapane po pleckach, usypiane w objęciach opiekunki – wszystko po to, by jak najmniej odczuły skutki rozstania. Aby nie wystąpiły objawy choroby sierocej. Jest tam specjalny pokój w którym dziecko i rodzice adopcyjni mogą się ze sobą zapoznawać. A nad przebiegiem procedur adopcyjnych czuwają prawnicy. Wsparciem służą także psycholodzy, pedagodzy, pracownik socjalny.

Jesteś mamą, która spodziewa się narodzin dziecka i masz problemy? Zajrzyj tutaj: Pomoc dla mam w trudnej sytuacji

A jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda Tuli Luli w środku – zapraszam do obejrzenia zdjęć, które tam zrobiłam, to bardzo przyjazna przestrzeń:

Poruszyła Cię ta historia, chcesz wesprzeć Fundację w ich działaniach? Możesz zrobić to tutaj:

www.bit.ly/wspieraj-gajusza