Domek z Piernika

wpis w: Boże Narodzenie, Kuchnia | 6

Wiem, że wiele z Was piecze pierniczki na święta, ale czy robicie też domki z piernika? Wydaje się, że to trudne? Nic bardziej mylnego!

Jak zrobić domek z piernika?

Domek – bazę kupujemy w ikea za kilkanaście złotych (ściany, dach, komin) , a pozostałe elementy dekoracyjne robimy sami przy okazji pieczenia pierniczków. Spory cienki placek posłuży nam za podłogę – plac budowy, wąskie paseczki mogą stać się chodniczkiem, choinki to najmniejszy problem. Z płotem też nikt nie powinien mieć kłopotu :D Znam takich, co dodaliby jeszcze kota na tym płotku, ale ja jeszcze żadnego kota nie posiadam. Ani żaden kot mnie :)

Przepis na pierniczkowe ciasto, które idealnie się sprawdzi do budowy domku:

Przepyszne Pierniczki Świąteczne – „Amerykańskie”

Dodatkowe elementy najpierw wykroiłam z ciasta, potem upiekłam. Podłoga to placek, płotek, chodniczek to wąskie dłgie prostokąciki, choinki wycięłam przy pomocy foremki. Zaprawa murarska, to oczywiście lukier. Klejenie elementów wymaga mnóstwo cierpliwości, bo lukier nie wiąże od razu, trzeba wszystko chwilę przytrzymywać, podpierać, ale zaręczam, że warto, bo budowa takiego domku wraz z dzieckiem to fantastyczna zabawa.

Lukier do piernika:
jedno białko i około 1,5szkl. cukru pudru (zależy jakie duże jajko jest). Cukier wsypywać porcjami, porządnie miksować. Ja nie posiadam żadnych specjalistycznych urządzeń do rysowania lukrem, używam do tego najzwyklejszej torebki strunowej z uciętym rożkiem (dziurka musi być bardzo malutka)

A tak wygląda mój domek:

Efekt wydaje mi się nawet bardziej niż zadowalający :) A zapach… unosi się w całym domu. Nie tylko w tym z piernika ;)

Pozdrawiam Was bardzo cieplutko i świątecznie :**